Máme obrovskou radost a MUSÍME se s Vámi o ni podělit. 🙂 Když jsme před třemi lety rozjížděli Moravskou ligu TFA, tak jsme hned věděli, že to nebude jen o TFA, ale že bychom s tou velkou skupinou super lidí, co se kolem nás pohybuje, mohli dokázat i něco víc. Tak vznikla myšlenka propagace dárcovství kostní dřeně
Fakultní nemocnice Brno. Tenkrát jsme si říkali, že když bychom pomohli zachránit byť jen jediný život, bude to úplně nejvíc. Téměř na den přesně po třech letech se náš cíl splnil 🙂. Naším novým hrdinou se stal Jirka Bulva z Poličky, který závodí za SDH Lezník a pravidelně se účastní našich závodů. Jirka se do registru dárců kostní dřeně přihlásil v roce 2017 na závodě v Doubravici TFA Doubravice nad Svitavou a chtěl by se teď s Vámi prostřednictvím krátkého rozhovoru podělit o svoje dojmy z darování kostní dřeně, které nedávno podstoupil.
 
“Samotného by mě asi nikdy nenapadlo vstoupit do registru dárců kostní dřeně a tímto bych chtěl poděkovat Moravské lize TFA a všem jejím organizátorům za osvětu a propagaci této záslužné činnosti.“
 
Co Tě k vedlo k tomu vstoupit do registru dárců kostní dřeně?
"Byl to hlavně pocit toho, že mohu někomu změnit život a když to vyjde, tak ho i pomoci zachránit a dát jinému člověku další šanci a naději na normální život."
 
Popiš nám, jak to celé probíhalo? Jak Tě kontaktovali?
"Nejdříve mi zavolali z mého kmenového dárcovského centra z Brna, kam jsem přijel na odběry krve a vyplnění dotazníků. Výsledky odběrů se poté dále porovnávaly, aby se ověřilo, zda-li budu vhodným dárcem, a v kladném případě budu kontaktován odběrovým centrem v Plzni. Měsíc po prvotním odběru následoval telefonát z Plzně a dohodli jsme termín mé návštěvy v Plzni. Další fáze v Plzni spočívala v odběru krve, RTG plic, kardio vyšetření a krevním obrazu. Poté následoval pohovor s lékařem, kde se jsme se domluvili i na způsobu odběru. Jelikož pacient byl středního věku, byl mi doporučen odběr na separátoru. Na závěr jsme se domluvili na samotný termín odběru, který následoval asi tři týdny po tomto vyšetření."
 
Jak ses tam dopravil?
"Obě cesty, jak na vyšetření, tak pak na samotný odběr, jsem jel autem. Naštěstí D1 byla průjezdná 🙂. Jinak nadace hradí veškeré náklady na dopravu."
 
Co takový odběr obnáší?
"Příprava spočívala v tom, že čtyři dny před odběrem jsem musel užívat léky, které mi byly aplikovány injekčně do břicha. Tyto léky způsobí, že se vyplaví žádané látky z kosti do krve. Při aplikaci se člověk cítí jako by měl lehčí chřipku, která se projevuje bolestí kloubů a svalů. Potom je většinou v pondělí do 20:00 hod. nástup ve Fakultní nemocnici v Plzni Fakultní nemocnice Plzeň - oficiální stránky na hematologicko-onkologickém oddělení, kde následuje odběr krve. V úterý ráno člověk dostane další injekci s přípravkem a následně proběhne odběr krve. Kolem 9:00 hod. se jde na separátor. Člověk tam leží asi 4 hodiny nehnutě napojený na separátor, kdy máte napíchnuté žíly na obou rukách. Během odběru dostáváte vápník a roztok proti srážení krve. Po odběru se vyhodnotí vzorek a změří počet potřebných krvetvorných buněk. Pokud je počet dostačující, může člověk po čtyřech hodinách po odběru jet domů. Pokud nikoliv, člověk druhý den podstoupí stejný proces znovu."
 
Bolelo Tě při tom něco?
"Když opomenu bolest svalů po lécích na vyplavení buněk z kostí, tak nic. Ty aplikace léků a samotný odběr zní hrozně, ale nebolí to. Pocit toho, že tím zachráníte lidský život, přebíjí veškerou mírnou bolest a podpoří to i hezké sestřičky všude kolem 🙂. Musím říct, že všichni v nemocnici se ke mně chovali skvěle a opravdu jsem se chvíli cítil jako někdo důležitý."
 
Jaký je to pocit, žít s vědomím, že někomu teď koluje v těle Tvá krev a možná mu zachrání život?
"Pocit je to povznášející a člověk je hrdý na to že mohl takto pomoci."
 
Co bys vzkázal těm, co váhají se vstupem do Registru?
"Není se čeho bát. Registrace ani samotný odběr nebolí. Bylo by super, kdybyste (ML TFA) příští rok zase udělali podobnou akci s možnou registrací přímo na závodě. Kdo bude chtít vědět více, tak se můžeme pobavit na závodě v Olešnici. I TY MŮŽEŠ DÁT ŠANCI!"
 
 
Jirka má náš velký obdiv a děkujeme mu. Velké poděkování také patří transfuznímu oddělení
Nemocnice Boskovice, která nám při závodě v Doubravici v roce 2017 poskytla součinnost a zajistila potřebné odběry. Jak už píše Jirka ve svém rozhovoru, budeme se snažit, pokud to situace dovolí, upořádat podobnou akci zase v příští sezóně.
Věříme, že to pomůže k rozhodnutí tomu, kdo doteď váhal, má to SMYSL. Pro více informací mrkněte na www.kostnidren.cz, www.mltfa.cz, nebo nás přímo kontaktujte.
 
Krásné ráno kamarádi, pojďme si v této delší přestávce připomenout zatím poslední letošní závod ML TFA, kterým byl skvělý závod ve Velaticích.
 
V přestávce makejte, šlapejte, ať jste připraveni na letošní finále, kdy nás čekají dva poslední závody hned týden po sobě.
Těšíme se na Vás!!!!!
Dámy a páni 🙂. Pomalu, ale jistě jdeme do finále letošní podivuhodné sezóny. Ti, kteří byli v sobotu ve Velaticích a absolvovali i všechny čtyři předešlé závody, se už můžou těšit z toho, že mají letos splněno. A můžou svoje celkové umístění jen zlepšovat.
 
Ale pojďme zpět do Velatic, v nejpočetnější kategorii mužů do 35 let to byla opět One Man Show Zdeňka Krále a chybělo málo, aby dotlačil rekord Velatické trati pod dvě minuty, na druhé místo se vrátil po přestávce Mišta Skřivánek, který oproti Zdendovi ladí formu na nadcházející MČR. Bronz bral stále se zlepšující Mára Zecha, který se bude určitě společně s Michalem Skřivánkem rvát o nejvyšší příčky na MČR.
V druhé mužské kategorii vybojoval první místo lehce nervózním výkonem jinak excelentní Tomáš Máca, který rovněž bude reprezentovat JMK na MČR, druhé místo z Velké nad Veličkou zopakoval ve Velaticích Petr Neubauer a bronz bral opět další Petr, a to Peťa Slouka ze Sokolnic.
 
Mezi děvčaty nám ve Velaticích chyběly dvě favoritky - do té doby první žena průběžného pořadí Terka Tmejová a Hanka Skoupá, vítězka závodu v Doubravici, a tak to měla Káťa Vodičková k vítězství trošku blíž, ale rozhodně to neměla lehké. Na druhém místě se umístila Pavlína Vaverková a třetí příčka zůstala "doma" Velatické Karolíně Lungové. Katka Vodičková se tímto vítězstvím posunula na průběžné první místo v kategorii žen.
 
Hokejovo-fotbalovou hantýrkou řečeno nás teď čeká "reprezentační" přestávka a jsme pyšní na to, že spousta borců a borek 🙂, kteří jezdí naše soutěže, bude reprezentovat svoje kraje na nadcházejícím MČR ve Svitavách. Všem přejeme mnoho štěstí a úspěchů a těšíme se 18. 10. v Oleeešnici.
 
Náš "skalní" partner, se kterým jsme od samého začátku 211 - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR si pro svoje klienty připravil podzimní akci na vitamíny Silná imunita. Blíží se období nachlazení, chřipek a dalších bacilů, tak na to mrkněte a posilněte se 🙂.
 
My děkujeme 211 pro Jižní Moravu a Vysočinu za skvělou spolupráci 🙂.
Dalším závodem letošního ročníku ML TFA je TFA Olešnice, nově pod názvem Olešnický Železňák. Závod nás čeká za více jak měsíc, takže máte dostatek času se připravit na záludnosti této tratě.
 
Těšíme se na Vás.
 

Už tradičně pro Vás máme v předvečer dalšího závodu Moravské ligy TFA připomenutí v podobě videa z minulé soutěže Železný hasič Velká nad Veličkou.

Prohlédněte si shrnutí veličského závodu a budeme se na Vás těšit zítra ve Velaticích na již pátém závodě TFA Velatice 2020 💪🧑‍🚒

1

2

3

4

5