Moravská liga TFA se může pochlubit unikátní doplňkovou aktivitou k jednotlivým závodům. Vedle organizace soutěží se snažíme šířit osvětu o dárcovství kostní dřeně a možnostech zápisu do Českého národního registru dárců dřeně. Těžko říct, jestli bychom s touto iniciativou přišli, kdyby nás k ní nedostal nápad našeho kolegy, který má osobní zkušenost s transplantací kostní dřeně, před lety ji totiž sám potřeboval.

Příběh Martina Sedláka

Martin Sedlák je velitel zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů ve Velaticích, vede zdejší hasičskou přípravku a TFA se věnuje od roku 2013. Díky velkému štěstí se může hasičině věnovat naplno. V roce 2004 u něj totiž propukla nemoc, která člověku převrátí život vzhůru nohama. Jak sám říká: "Bylo to v dubnu 2004, ještě mi nebylo 19. Začala mi na krku růst uzlina a z té se zjistilo, co mi je. Byla to nejtěžší forma akutní leukemie, kdy bylo zasaženo kompletně celé tělo. Nástup nemoci byl velmi rychlý a agresivní, ale stejně tak léčba probíhala rychle a úspěšně. Naštěstí se už v srpnu pro mě našel vhodný dárce kostní dřeně a v listopadu jsem byl z nejhoršího venku. Oproti původním prognózám to šlo velmi dobře. Měl jsem zkrátka velké štěstí...

Po úspěšné transplantaci mě zalila obrovská úleva a radost. Pamatuji si na SMS, kterou mi mamka poslala, ta to prožívala mnohem víc než já. Ale to člověk opravdu pochopí až když má vlastní děti." Jeho osmiletá dcera jezdí na závody v TFA povzbuzovat tatínka pravidelně a také navštěvuje ve Velaticích hasičský kroužek, sama se už několika dětských TFA také zúčastnila.

"Všechno špatné je k něčemu dobré, člověk si uvědomí, jak je život křehký a krátký. Díváš se pak na svět jinýma očima, raduješ se z maličkostí a všechno si víc užíváš. Zjistíš, že nemá cenu se za něčím honit. Člověk by měl žít naplno a plnit si sny. Zítra tady totiž nemusí být. Snažím se z nedostatků dělat přednosti a najít na všem to pozitivní, ať už je to leukemie nebo cukrovka, která se u mě po nemoci rozvinula. Obojí mi víc dalo, než vzalo", hodnotí Martin zpětně svoji zkušenost.

 K tomu, co by rád vzkázal dárci kostní dřeně, kterému vděčí za to, že teď s námi může v plné síle absolvovat tvrdé tréninky a ještě tvrdší závody, dodává jen: "obrovské díky, ale to se nedá vyjádřit slovy, bez něj už bych tady dávno nebyl".

A jak jinak se odvděčit za záchranu života, než zasadit se o to, aby mohlo být stejnou nebo podobnou cestou zachráněno životů víc. Proto Moravskou ligu TFA od jejího založení provází myšlenka, že posláním hasičů je pomáhat, avšak jako dobrovolní hasiči nemáme tolik příležitostí jako profesionální hasiči, proto hledáme jiné cesty pomoci druhým. Martin tak nabádá všechny, kteří mají možnost zapsat se do registru dárců kostní dřeně, aby tak učinili. 

"Spousta lidí o tom vůbec neví a ti ostatní se bojí, že to bolí, ale není to pravda. Dárcovství je bezbolestné. Vstup do registru probíhá tak, že vám odeberou jednu zkumavku krve a vypíšete dotazník. Pak jen čekáte, jestli se vám někdy ozvou, že vás někdo potřebuje. Dárce si může sám vybrat způsob odběru, většinou se dřeň odebírá přímo ze žíly na separátoru, stejně jako plazma, a rovnou vrací zpět do oběhu. Vzhledem k tomu, že tím můžete zachránit život a nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat vy sami nebo vaše dítě, neměli byste váhat se vstupem do registru, pokud jste o tom někdy uvažovali."

Proto...

Dostat lidem možnost dárcovství kostní dřeně do podvědomí není úplně lehký úkol, proto o ní na každém závodě mluvíme, proto máme informační letáčky a brožury, ve kterých lze najít všechny důležité informace. Pravidelným účastníkům by mohlo připadat, že se už opakujeme, avšak je třeba si uvědomit, že potenciální dárci mohou být i v řadách návštěvníků, kteří přijdou podpořit účastníky. Jedná se většinou o místní lidi, ke kterým se tato informace dostane jen na jednom nebo dvou závodech. 

A abychom alespoň trochu ulehčili v trápení těm nejmenším z nás, kteří bojují se zákeřnými nemocemi na onkologickém oddělení, každý ročník Moravské ligy TFA provází ještě sbírka hraček, knížek a pyžamek, které po sezóně vozíme na Kliniku dětské onkologie v Dětské nemocnici v Brně. Zdejší onkologické pacienty vždy osobně pozdravíme a předáme jim nějakou hračku nebo hru, která jim může pomoct ukrátit dlouhou léčbu na nemocničním pokoji. Díky štědrosti občanů z pořadatelských obcí a blízkého okolí i samotných závodníků se nám tak daří alespoň na chvíli rozzářit dětské oči a v tom rozhodně spatřujeme velký smysl, proto máme v plánu a pevně věříme, že tyto aktivity budou provázet každý ročník Moravské ligy TFA. 

 

hasici1hasici2